Офіційний сайт Полтавського ДБК — Продаж квартир в новобудовах Полтави!

Ця вулиця ніби промовляє до свої гостей та жителів: «Я – особлива!».

         Вулиця Марії Башкирцевої розташована у мікрорайоні Браїлки — історичній місцевості в Київському районі Полтави. На карті міста з’явилася зовсім недавно. Забудована, переважно, десятиповерховими панельними будинками.

         З’єднує вулиці Гожулівську і Олеко Дундича, що в межах села Рибці. Перетинається із Бессарабською.

         Вулицю назвали на честь всесвітньовідомої «парижанки з-під Диканьки» – французької художниці українського походження Марії Костянтинівни Башкирцевої(11 листопада 1858 року, село Гавронці Диканського району Полтавської області – 31 жовтня 1884 року, Париж). Ім'я цієї мисткині носить також одна із вулиць Ніцци.

         Уродженка Полтавщини отримала європейську славу. Народилася у заможній дворянській родині. Після розлучення батьків переїхала з мамою у село Черняхівку, що поблизу Чутового. Майже все життя прожила у Франції та Італії. Ця дивовижна дівчина була обдарованою і неординарною особистістю, отримала блискучу освіту. Красуня знала шість європейських мов, грала на роялі, гітарі, арфі та мандоліні, мала чудове сопрано. Живопису навчалася в паризькій Академії Жуліана.

Марія Башкирцева – унікальна художниця в історії світового мистецтва, майстер жанрового живопису, яка першою з вітчизняних митців почала творити в стилі імпресіонізму. Найвідоміші її картини – «За книгою», «Молода жінка з букетом бузку», «У студії Жульєна», «Мітинг», «Парасолька від дощу», «Дитяча посмішка», «Посмішка дівчини», «Осінь», «Весна», серія автопортретів. Марія Башкірцева також була талановитим скульптуром.

         Наша землячка  - перша жінка-художниця в світі, чиї роботи почали експонувати в найавторитетнішому музеї Франції - Луврі. Її твори зберігають також у музеях Франції, Голландії, США, Росії та України.  Оригінальні роботи Башкирцевої нині  - рідкість,  більшість полотен  загинули під час Другої світової війни після бомбардування Гайворонців. Під час евакуації Харківської картинної галереї близько 60 її картин безслідно  зникли. Нині в музеях України залишилося  тільки три її твори - у Харкові, Дніпропетровську та Сумах.

         Окрім художніх робіт, Марія Башкирцева залишила дуже відвертий і щирий щоденник, який писала з тринадцяти років і до самої смерті французькою мовою. З його сторінок з нами говорить жінка-художниця, яка прагнула щастя, свободи, любові та творчості і намагалася не втратити жодної хвилини життя. Щоденник Марії цікавий вже з перших рядків, в ньому розкрито паралельний світ всередині людини: діалоги між доброю і злою стороною особистості.

Серед  прихильників Марії Башкирцевої був відомий французький письменник Гі де Мопассан, який довгий час безуспішно добивався її любові. Її творчість високо цінували Анатоль Франс та Еміль Золя.

         Померла художниця від туберкульозу у віці 26 років. Ховали Марію в білому одязі, труну в білому оксамиті серед білих квітів везли на білій колісниці шестеро білих коней. Дівчину з полтавського села поховали на паризькому цвинтарі Пассі, далеко від землі, що народила її й обдарувала непересічним талантом. Рік потому в Парижі відкрили виставку, на якій було представлено 150 картин, малюнків і скульптур Марії Башкирцевої. Експозиція зібрала тисячі відвідувачів. Про неї  написали всі тогочасні  французькі газети та журнали.

         150-річному ювілею Марії Башкирцевої присвятили Міжнародну наукову конференцію, яка відбулася в Полтаві та Диканьці за участю істориків, мистецтвознавців та літературознавців.  

Вулицю Марії Башкирцевої у Полтаві продовжують розбудовувати. Полтавський домобудівельний комбінат споруджує за цією адресою нові ошатні багатоповерхівки.

Відчуйте себе причетними до богемного світу французьких митців!